İşitme Cihazı Kullanımı

İşitme Cihazı Kullanımı

İşitme cihazı kullanımı ilk kez kullanacaklar için oldukça önemlidir. Bu tür cihazlar ilk kullanımda bireyi adaptasyon sürecine sokar ve kişilerin bu tür cihazlara adapte alması biraz zaman almaktadır. İşitme cihazlarına kolayca alışmak için de işitme cihazı nasıl kullanılır bunu bilmek gerekir. Bu yazımızda sizlere bu konudan bahsederek işitme cihazı kullanımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

 1. Kulak Arkası İşitme Cihazı Kullanımı

Kulak arkası işitme cihazı kullanımı için ilk olarak bu cihazları yakından tanımak gerekmektedir. Kulak arkası işitme cihazları belirli bir derecede işitme kaybı bulunan kişilerin sesleri işitmek için kullandıkları bir çeşit cihazdır. Adından da anlaşılabileceği gibi bu cihazların destek noktası kulak arkasıdır. Tıpkı kulak arkası kulaklık gibi takılan bu cihazlar kişilerin duyma sorununu büyük bir ölçüde ortadan kaldırır. Gelin birlikte bu cihazlar nasıl takılıyor birlikte öğrenelim.

 1. İlk olarak işitme cihazının tüm parçalarının birbirine bağlı olduğundan ve tam oturduğundan emin olun.
 2. İşitme cihazını elinize alarak ilk olarak kulak arkasına yerleştirin.
 3. Cihaz kulak arkasına tam olarak yerleştikten sonra kalıp kulak içerisine yavaşta itilerek oturtulur.
 4. Eğer cihazdan sesler geliyorsa cihazın takma işlemi başarısız olmuş demektir. Böyle bir durumda işitme cihazını çıkartarak tekrar takınız. Özellikle kulak içine giren kısmı iyice bastırdığınızdan emin olun.
 1. Kulak İçi İşitme Cihazı Kullanımı

Kulak içi işitme cihazları kulağın içine yerleştirilerek kullanılan işitme cihazlarıdır. Kulak arkası işitme cihazları gibi dışarıdan görünmez ve yakından kulağınıza bakıldığında fark edilir. En çok kullanılan cihazlardan birisi kulak içi işitme cihazları olmakla birlikte fiyatı da kulak arkası cihazlara göre daha pahalıdır.  Gelelim kulak içi işitme cihazı kullanımı hakkında bilgi vermeye.

 1. İlk olarak işitme cihazını elinize alarak sağ ve sol olarak ayırınız.
 2. Daha sonra işitme cihazını çalıştırarak dışa bakan taraftaki misinadan tutularak kulak içine doğru hafifçe bastırarak itiniz.
 3. İşitme cihazından herhangi bir ses gelmiyorsa cihaz doğru takıldı demektir.

Kulak içi cihazları takarken fazla bastırmamaya özen gösteriniz. Çünkü fazla bastırdığınız takdirde çıkartmak biraz uğraştırıcı olabilir.

 

 1. Cep Tipi İşitme Cihazları Kullanımı

Cem tipi işitme cihazları diğer cihazlardan farklı olarak ses şiddetini manuel olarak ayarlamanıza izin vermektedir. Bu durum yüksek sesli ve alçak sesi ortamlara girildiğince oldukça avantajlı hale gelmektedir. Bütçesi uygun olan birçok kişinin ilk tercihi cep tipi işitme cihazları olmuştur. Gelelim bu cihazların kullanımına.

 1. İlk olarak cihazın tüm bağlantılarının takılı olduğunda emin olun.
 2. Cihazın kutulu olan bölümünü cebinize veya kemerinize yerleştirin.
 3. Daha sonra tıpkı telefon kulaklığı takar gibi kulaklıkları kulağınıza yerleştirin.

Cep tipi işitme cihazları diğer işitme cihazlarından farklı olarak telefon ve müzik çalar gibi cihazlara da takılabilir ve tıpkı kulaklık gibi işlev görebilir. Bu sayede dilediğiniz cihazlardan müzik dinleyebilir ve hayatın tadını çıkarabilirsiniz. Her bütçeye uygun işitme cihazları hakkında bilgi almak için İnnecioğlu Medikal firmasını ziyaret edebilirsiniz.